Schedule

search-philly-program-button
Digital Version of Annual Meeting Program

Preliminary Schedule

Saturday, October 31

Time Name Location
7:00am-5:30pm Registration C – Exhibit Hall A, 200 Level
CIST
7:15am-8:00am Breakfast/Welcome M – Salon E, Level 5
8:00am-6:10pm Sessions M – Salons C & D, Level 5
9:45am-10:15am Coffee Break M – Salon C/D Foyer, Level 5
12:20pm-1:35pm Lunch/Speaker M – Salon E, Level 5
4:05pm-4:35pm Refreshment Break M – Salon C/D Foyer, Level 5
Combined Colloquia
7:00am-8:00am Breakfast M – Salon H, Level 5
8:00am-4:30pm Doctoral Student Colloquium M – Salon G, Level 5
8:00am-4:30pm New Faculty Colloquium M – Salon J, Level 5
8:00am-4:30pm Teaching Effectiveness Colloquium M – Salon I, Level 5
9:30am-10am Coffee Break M – Salon H, Level 5
11:30am-1:00pm Lunch M – Salon H, Level 5
2:30pm-3:00pm Coffee Break M – Salon H, Level 5
5:00pm-6:00pm Reception M – Salon F, Level 5
INFORMS Board
7:30am-8:30am Breakfast M – Salon A/B, Level 5
8:30am-4:30pm Board Meeting M – Salon A/B, Level 5
Data Mining & Analytics Workshop
8:00am-8:30am Breakfast & Welcome M – Franklin 3, Level 4
8:40am-4:50pm Sessions M – Franklin 1 & 2, Level 4
12:10pm-1:10pm Lunch/Speaker M – Franklin 3, Level 4
8:00am-2:00pm ISR Editors M – 501, Level 5
Vendor Workshops
9:00am-7:30pm AIMMS C – 103A, 100 Level
9:00am-11:30am Optimization Direct C – 104A, 100 Level
9:00am-11:30am Maximal Software C – 105A, 100 Level
9:00am-11:30am Do Analytics C – 105B, 100 Level
12noon-2:30pm IBM C – 107B, 100 Level
12noon-2:30pm FICO C – 104A, 100 Level
12noon-2:30pm Forio Simulations C – 106A, 100 Level
3:00pm-5:30pm IBM C – 107B, 100 Level
3:00pm-5:30pm SigmaXL C – 103B, 100 Level
3:00pm-5:30pm AnyLogic C – 103C, 100 Level
3:00pm-5:30pm GAMS Development Corp C – 104A, 100 Level
3:00pm-5:30pm SAS C – 104B, 100 Level
3:00pm-5:30pm LINDO Systems C – 105A, 100 Level
3:00pm-5:30pm Gurobi Optimization C – 105B, 100 Level
3:00pm-5:30pm SAS JMP C – 106B, 100 Level
3:00pm-5:30pm Frontline Systems C – 107A, 100 Level
5:00pm-6:00pm INFORMS Membership Meeting/Reception M – Salon H, Level 5
6:30pm-8:00pm ISS Awards & ISR Editors Reception M – Salon L, Level 5

Sunday, November 1

Time Name Location
7:00am-5:00pm Registration C – Exhibit Hall A, 200 Level
7:00am-8:00am New Member Breakfast M – Salon E, Level 5
7:30am-9:00am Career Center Breakfast
& Meeting
M – Salon F, Level 5
8:00am-9:30am Technical Sessions (SA) Convention Center & Marriott
8:00am-5:00pm Organization Science
Competition
M – 501, Level 5
8:30am-5:30pm INFORMS Board M – Salon A/B, Level 5
CIST
7:15am-8:15am Breakfast M – Salon E, Level 5
8:15am-3:30pm Sessions M – Salons C & D, Level 5
9:45am-10:15am Coffee Break M – Salon C/D Foyer, Level 5
12noon-2:00pm Lunch/Awards Ceremony M – Salon E, Level 5
9:30am-10:00am Coffee Break C – 100 Level Concourse
M – Franklin Foyer
10:00am-10:50am Welcome & Plenary: Margaret Brandeau C – Grand Ballroom B, Upper 200 Level
11:00am-12:30pm Technical Sessions (SB) Convention Center & Marriott
10:00am-5:45pm CIEADH M – Salon I, Level 5
12noon-5:00pm Exhibits, Career Center,
Technology Center
C – Exhibit Hall A, Level 200
12:30pm-1:30pm Lunch Break (on your own)
12:30pm-1:30pm Junior Faculty Interest
Group Lunch (ticketed event)
M – Salon F, Level 5
12:30pm-1:30pm M&SOM Associate Editors
Lunch (invite only)
M – Salon L, Level 5
12:30pm-1:30pm Service Science Editorial Board
(invite only)
M – Salon J, Level 5
12:30pm-3:00pm Omega Rho Committee
Lunch & Meeting
M – 502, Level 5
1:30pm-3:00pm Technical Sessions (SC) Convention Center & Marriott
3:10pm-4:00pm Keynote: Kavita Ramanan C – Grand Ballroom A, Upper 200 Level
3:10pm-4:00pm Keynote: Stephen Wright C – Grand Ballroom B, Upper 200 Level
3:10pm-4:00pm Keynote: 2015 Edelman Reprise C – 201C, 200 Level
4:00pm-4:30pm Coffee Break C – Exhibit Hall A, 200 Level
M – Franklin Foyer
4:30pm-6:00pm Technical Sessions (SD) Convention Center & Marriott
6:30pm-7:30pm INFORMS Social Networking Reception M – Salon L, Level 5
7:30pm-9:00pm Welcome Reception-Exhibits
Open
C – Exhibit Hall A, 200 Level
8:00pm-9:00pm Minority Issues Forum
Reception
M – Salon F, Level 5
8:30pm-9:45pm Awards Ceremony & Dessert Reception
Awards ceremony open to all.
Doors close at 8:45pm.
M – Salon G/H, Level 5

Monday, November 2

Time Name Location
7:00am-5:00pm Registration C – Exhibit Hall A, 200 Level
7:00am-8:00am International Activities Breakfast M – Conference Suite 1, Level 3
7:30am-9:00am Transportation Science
Associate Editors Breakfast
Meeting (invite only)
M – Salon K, Level 5
7:30am-9:00am ITE Editors & Editorial Board M – Pubs Suite
7:30am-9:00am ITE Editors & Editorial Board M – Pubs Suite
7:30am-9:00am ACORD Breakfast & Meeting M – Salon I, Level 5
8:00am-9:30am Technical Sessions (MA) Convention Center & Marriott
8:30am-9:30am Chapters/Fora Committee M – 502, Level 5
9:00am-5:00pm Exhibits, Career Center,
Technology Center
C – Exhibit Hall A, 200 Level
9:30am-10:30am Section/Societies Committee M – Salon L, Level 5
9:30am-11:00am Decision Analysis Editors
(invite only)
M – 501, Level 5
9:30am-10:00am Coffee Break C – Exhibit Hall A, 200 Level
M – Franklin Foyer
10:00am-10:50am Plenary: Michael Jordan C – Grand Ballroom B, Upper 200 Level
11:00am-12:30pm Technical Sessions (MB) Convention Center & Marriott
11:00am-12noon Education Committee Meeting M – Conference Suite 1, Level 3
12noon-1:30pm Lunch Break (on your own)
12noon-1:30pm Sections/Societies Officers
Lunch (invite only)
M – Salon L, Level 5
12:30-1:30pm BYOL – Learn about INFORMS Connect C – Exhibit Hall, Student Lounge
12:30-1:30pm Bonder Scholarship Lunch M – Salon J, Level 5
12:30pm-1:30pm COIN-OR Members & Users M – Franklin 9, Level 4
12:30pm-1:30pm Service Science PhD Colloquium M – Salon I, Level 5
12:30pm-1:30pm PSOR Business Meeting
& Lunch (ticketed event)
M – Salon C, Level 5
12:30pm-2:30pm Poster Session C – Exhibit Hall A, 200 Level
12:30pm-3:30pm Publications/Editors-in-Chief M – Salon K, Level 5
12:45pm-2:30pm Fellows Lunch (invite only) M – Salon H, Level 5
1:30pm-3:00pm Technical Sessions (MC) Convention Center & Marriott
2:30pm-4:30pm Subdivisions Council M – 501, Level 5
3:10pm-4:00pm Keynote: President’s Panel C – Grand Ballroom A, Upper 200 Level
3:10pm-4:00pm Keynote: John Glaser C – Grand Ballroom B, Upper 200 Level
3:10pm-4:00pm Keynote: 2015 UPS
George D. Smith Prize
C – 201C, 200 Level
4:00pm-4:30pm Coffee Break C – Exhibit Hall A, 200 Level
M – Franklin Foyer
4:30pm-6:00pm Technical Sessions (MD) Convention Center & Marriott
6:15pm-7:15pm Interfaces Editorial Board
Meeting (invite only)
M – Pubs Suite
7:30pm-9:00pm International Activities Reception M – Salon L, Level 5
7:30pm-9:30pm Student Awards Ceremony & Reception M – Salon E/F, Level 5
8:00pm-10:00pm WORMS 20th Anniversary
Networking & Dessert Reception
Maggiano’s Little Italy

Tuesday, November 3

Time Name Location
7:00am-5:00pm Registration C – Exhibit Hall A, 200 Level
7:00am-8:00am Chapters/Fora Officers Breakfast M – Salon I, Level 5
7:30am-9:00am IFORS Officer Breakfast Meeting M – Salon J, Level 5
7:30am-9:00am Korea Chapter Breakfast M – Salon F, Level 5
8:00am-11:00am Boathouse Sports Tour
(ticketed event)
C – 12th & Arch St., West Side Tunnel
8:00am-8:45am Student Chapter Officers
Meeting
M – Salon I, Level 5
8:00am-3:30pm OR & Mathematical Analytics
for H.S.Math Teachers
(registration required)
Drexel University – Lebow Hall
8:00am-9:30am Technical Sessions (TA) Convention Center & Marriott
9:00am-5:00pm Exhibits, Career Center,
Technology Center
C – Exhibit Hall A, 200 Level
9:30am-10:00am Coffee Break C – Exhibit Hall A, 200 Level
M – Franklin Foyer
10:00am-10:50am Plenary: Alfred Spector C – Grand Ballroom B, Upper 200 Level
11:00am-12:30pm Technical Sessions (TB) Convention Center & Marriott
12noon-1:30pm Lunch Break (on your own)
12:30pm-1:20pm Keynote: Sanjay Mehrotra C – Grand Ballroom B, Upper 200 Level
12:30pm-1:30pm IJOC Editorial Board Meeting
(invite only)
M – Salon L, Level 5
12:30pm-1:30pm Women in OR/MS Lunch
(ticketed event)
M – Salon H, Level 5
12:30pm-2:30pm Poster Session C – Exhibit Hall A, 200 Level
1:30pm-3:00pm Technical Sessions (TC) Convention Center & Marriott
3:10pm-4:00pm Keynote: Alper Atamturk C – Grand Ballroom A, Upper 200 Level
3:10pm-4:00pm Keynote: Mihai Anitescu C – Grand Ballroom B, Upper 200 Level
3:10pm-4:00pm Keynote: 2015 Wagner
Prize Winner
C – 201C, 200 Level
4:00pm-4:30pm Coffee Break C – Exhibit Hall A, 200 Level
M – Franklin Foyer
4:30pm-6:00pm Technical Sessions (TD) Convention Center & Marriott
5:00pm-6:00pm Exhibitor & Organizing
Committee Reception
M – Salon J, Level 5
5:00pm-6:30pm Certified Analytics Professional Reception M – Salon K, Level 5
7:30pm-9:30pm General Reception C – Grand Hall, 200 Level

Wednesday, November 4

7:00am-4:30pm Registration C – Exhibit Hall A, 200 Level
8:00-9:30am Technical Sessions (WA) Convention Center & Marriott
9:00am-3:00pm Exhibits, Career Center, Technology Center C – Exhibit Hall A, 200 Level
9:30-10:00am Coffee Break C – Exhibit Hall A, 200 Level
M – Franklin Foyer
10:00am-10:50am Plenary: William Rouse C – Grand Ballroom B, Upper 200 Level
11:00pm-12:30pm Technical Sessions (WB) Convention Center & Marriott
12:45pm-2:15pm Technical Sessions (WC) Convention Center & Marriott
2:15pm-2:45pm Coffee Break C – Exhibit Hall A, 200 Level
M – Franklin Foyer
2:45pm-4:15pm Technical Sessions (WD) Convention Center & Marriott
4:30pm-6:00pm Technical Sessions (WE) Convention Center & Marriott
6:00pm-9:00pm CAP Exam M – 501, Level 5

Sunday, November 1

4:15-5:15pm Information Systems M – Salon J, Level 5
6:15-7:15pm Aviation Applications C – 113C, 100 Level
6:15-7:15pm Data Mining & Artificial Intelligence C – 203B, 200 Level
6:15-7:15pm Decision Analysis Society Council C – 113A, 100 Level
6:15-7:15pm Energy, Natural Resources, & Environment C – 111B, 100 Level
6:15-7:15pm Forum on Education (INFORM-ED) C – 111A, 100 Level
6:15-7:15pm Location Analysis Section (SOLA) C – 109A, 100 Level
6:15-7:15pm Manufacturing & Service Ops. Mgt. C – Ballroom A, Upper 200 Level
6:15-7:15pm Military Applications Society Board C – 204B, 200 Level
6:15-7:15pm Minority Issues Forum C – 201B, 200 Level
6:15-7:15pm Multiple Criteria Decision Making C – 201A, 200 Level
6:15-7:15pm Optimization C – 204A, 200 Level
6:15-7:15pm Railway Applications C – 202A, 200 Level
6:15-7:15pm Revenue Management & Pricing C – 103B, 100 Level
6:15-7:15pm Simulation C – 204C, 200 Level
6:15-7:15pm Telecommunications C – 203A, 200 Level
6:15-7:15pm Transportation Science & Logistics Board C – 201C, 200 Level
6:15-7:15pm Women in OR/MS C – 108B, 100 Level
7:15-8:15pm Revenue Management & Pricing Board C – 103B, 100 Level

Monday, November 2

12:30-1:30pm Public Sector OR (PSOR) M – Salon C, Level 5
6:15-7:15pm Analytics C – 105B, 100 Level
6:15-7:15pm Applied Probability C – 203B, 200 Level
6:15-7:15pm Data Mining & Artificial Intelligence C – 203B, 200 Level
6:15-7:15pm Computing C – 201A, 200 Level
6:15-7:15pm CPMS Isolated Practitioners C – 104A, 100 Level
6:15-7:15pm Decision Analysis C – 113A, 100 Level
6:15-7:15pm eBusiness C – 202B, 200 Level
6:15-7:15pm Financial Services C – 106A, 100 Level
6:15-7:15pm Health Applications C – 201B, 200 Level
6:15-7:15pm Military Applications C – 204B, 200 Level
6:15-7:15pm Quality, Statistics & Reliability C – 106B, 100 Level
6:15-7:15pm Social Media Analytics C – 202A, 200 Level
6:15-7:15pm Tech, Innovation Mgmt, & Entrepreneurship C – 204A, 200 Level
6:15-7:15pm Transportation Science & Logistics C – Ballroom A, Upper 200 Level
7:15-8:15pm Behavioral Operations Management C – 107B, 100 Level
7:15-10:15pm Military Applications Reception C – 204B, 200 Level

Tuesday, November 3

6-7pm SpORts

C – 107B, 100 Level

6:15-7:15pm CPMS Section C – 104A, 100 Level
6:15-7:15pm Service Science C – 107A, 100 Level